LEN

Jak prać len?

Pranie i pielęgnacja lnu nie jest tak skomplikowana jak wiele osób myśli. Jest to tkanina lubiąca wodę i częste pranie. Dawniej len używano do szycia bielizny, a jak wiadomo tą część garderoby pierze się najczęściej. Len po każdym praniu mięknie, staje się przyjemniejszy i delikatniejszy dla skóry.

Są dwa powody dla których zwykle pierzemy swoje ubrania:

1. bo chcemy je odświeżyć
2. bo zostały zabrudzone i posiadają widoczne plamy

W zależności od tego z jakiego powodu chcemy wyprać nasze lniane ubranie będziemy postępować w inny sposób.

Skupmy się na początek na drugiej opcji, czyli praniu ze względu na widoczne zabrudzenie tkaniny.

Jeśli zaplamisz swoje ubranie najlepiej jest zaprać tkaninę jak najszybciej od momentu powstania zabrudzenia. Włóż do miski z ciepłą wodą fragment tkaniny z zabrudzeniem lub całe ubranie. Dodaj niewielką ilość proszku do prania, rozprowadź go delikatnie na plamie i pozostaw na 30-60 min. Ważne żeby nie pocierać plamy i nie wcierać w nią mocno proszku.

Po tym czasie włóż ubranie do pralki lub wypierz je ręcznie.

Jeżeli pierzesz ubranie w celu odświeżenia bez widocznych zabrudzeń lub gdy zabrudzenia są niewielkie po prostu pomiń etap namaczania.

 

 

Czy len można prać w pralce? Owszem tak!

Należy jedynie przestrzegać paru zasad:

1. Bęben pralki nie może być zapełniony w 100%. Len nie lubi ścisku. Musi mieć miejsce, aby się swobodnie obracać podczas prania, więc pozostawmy ok. 50% wolnego miejsca w bębnie.

2. Lepiej nie mieszać tkanin lnianych z innymi, a zwłaszcza z syntetykami i ciężkimi tkaninami typu denim. Jeśli jednak masz tylko jedną rzecz z lnu nie musisz jej prać samej. Len jednak woli własne towarzystwo.

3. Pierz w temperaturze max.  40°C, białe w 60°C. Można mieszać kolory ze sobą, wtedy jednak rekomenduję użyć chusteczek wyłapujących kolor.=, aby mieć pewność że tkaniny nie zabarwią się od siebie. Jest to szczególnie ważne gdy mamy jakieś kontrastowe elementy na ubraniu, na przykład białe koronki lub haft.

4. Używaj delikatnych proszków do prania oraz programu do delikatnych tkanin. Nie używaj wybielaczy, ani innej mocnej chemii, bo to bardzo niszczy włókna.

5. Ustaw wirowanie na 400- max. 600 obrotów! Jest to szczególnie ważne, bo to właśnie wirowanie najbardziej uszkadza włókna lniane. Dochodzi wtedy do ich rozerwania i powstania zagnieceń, których nie da się już wyprasować. Poza tym to bardzo osłabia tkaninę.

Można zrezygnować z wirowania w ogóle i takie rozwiązanie rekomenduję przy praniu ubrań z haftem ręcznym.

6. Nie trzeba dodawać do prania płynów do płukania tkanin. Takie płyny są przeznaczone do tkanin syntetycznych. Mogą one niepotrzebnie oblepić włókna lnu i pogorszyć jego właściwości termoregulacyjne.

7. Po wyjęciu z pralki strzep kilka razy energicznie tkaninę. Ubranie pod wpływem ciężaru wody i grawitacji rozprostuje się lekko i nabierze kształtu.

 

 

A jeśli wolisz prać ręcznie?

Oczywiście można swoje ubrania prać ręcznie. Ta metoda jest najmniej inwazyjna dla tkanin i najbardziej dla nich bezpieczna. Rekomenduję też używać tej metody przy praniu ubrań z ręcznym haftem. Takie modele jak Róża, Hanna czy Jagoda, które posiadają haft można także wyprać w pralce, ale wtedy należy zupełnie zrezygnować z wirowania.

Przy praniu ręcznym też obowiązuje kilka zasad, które nieco różnią się od standardowego prania tego typu:

1. Nie trzyj tkaniny, może to osłabić tkaninę lub nawet doprowadzić do zerwania włókien. Plamy powinny zejść przy namaczaniu wstępnym, więc podczas prania tylko delikatnie dociśnij i obracaj tkaninę, aby proszek wniknął w każdy jej zakamarek.

2. Po praniu nie wyżymaj tkaniny tylko delikatnie ją odciśnij aby pozbyć się nadmiaru wody.

Suszenie:

1. Lnu nie można suszyć w suszarce bębnowej. Uszkadza to tkaninę i nie jest to rekomendowane. Schnie on jednak na tyle szybko, że używanie suszarki jest naprawdę zbędne.

2. Len susz w pozycji pionowej, na wieszaku lub suszarce stojącej. Wieszaj w przewiewnym miejscu, w cieniu. Unikaj miejsc silnie nasłonecznionych, szczególnie latem. Słońce za szybko wysuszy len, przez co stanie się on sztywny. Nie susz też ubrań lnianych na kaloryferze zimą, z tej samej przyczyny.

 

 

Prasowanie:

Pomimo tego, że len bardzo się gniecie nie trzeba go prasować. Jest to naturalna właściwość tej tkaniny i też jej piękno i właściwość, którą można pokochać.
To czy ubranie wymaga prasowania czy nie jest indywidualną oceną każdego z nas. Niektórzy prasują wszystko łącznie z bielizną, inni niezbędne minimum.
Ja rekomenduję prasować te ubrania, które posiadają plisy na przodzie lub kołnierzyki. Kołnierzyki i plisy podczas prania mogą się pofalować, być nierówne i wyglądać nieestetycznie bez prasowania.

Modele, które rekomenduję prasować to: Jagoda, Róża, Anna, Hanna.
Modele, których moim zdaniem nie trzeba prasować to Matylda i Amelia. Są to swobodne sukienki i nawet wyjęte z plecaka po długiej podróży wyglądają dobrze. Pozostałe modele pozostawiam do waszej oceny. 🙂

Najlepiej jest prasować len jeszcze wilgotny, nie do końca wyschnięty. Jeżeli jednak przegapisz ten moment nic straconego. W takim przypadku wystarczy spryskać len wodą ze spryskiwacza i użyć żelazka. Jeśli wyprasujesz len na sucho, nie dość że zagniecenia nie znikną, to jeszcze mogą się utrwalić.
Do prasowania używaj temperatury 200°C i dużej ilości pary (jeśli masz żelazko z generatorem pary) lub wody ze spryskiwacza. Jednak najlepiej i najszybciej len prasuje się używając stacji parowej. Wtedy zagniecenia znikają w mgnieniu oka.

Na koniec chciałabym opisać jedną ważną cechę charakterystyczną dla lnu. Otóż len po praniu sztywnieje. Jest to jednak etap przejściowy i krótkotrwały.
Len doskonale mięknie pod wpływem prasowania z dużą ilością pary, ale nawet jeśli zdecydujesz się nie prasować swojego ubrania, tkanina zmięknie pod wpływem użytkowania.
Zjawisko sztywnienia może być niepokojące dla kogoś, kto zetknął się z lnem po raz pierwszy, dlatego chciałam o tym napisać.

Mam nadzieję że tym artykułem rozwiałam Twoje wątpliwości i zachęciłam Cię do kupienia ubrania z lnu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś. 😉

 

Ania

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *